Kategorie
Planowanie i Projekty

Jak skończyć odwlekanie i zabrać się do pracy?

Czasami jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy koniecznie musimy zabrać się do działania , ale zupełnie nie mamy na to ochoty. Odwlekamy ten moment jak się tylko da – ale niestety czasu nie można zatrzymać – a nasze terminy zbliżają się nieubłaganie. Podejmujemy decyzję – trzeba wziąć się do pracy – ale od czego zacząć? Dobre przygotowanie – to podstawa sukcesu.

Jak skończyć odwlekanie i zabrać się do pracy ?
autorem artykułu jest Agata Szlendak

Czasami jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy koniecznie musimy zabrać się do działania , ale zupełnie nie mamy na to ochoty. Odwlekamy ten moment jak się tylko da – ale niestety czasu nie można zatrzymać – a nasze terminy zbliżają się nieubłaganie. Podejmujemy decyzję – trzeba wziąć się do pracy – ale od czego zacząć?
Dobre przygotowanie – to podstawa sukcesu.

Oto moje sprawdzone sposoby.

Po pierwsze:
Zaplanuj czego Ci potrzeba do wykonania twojej pracy – niezbędne przybory, materiały, pomoce biurowe itp. Ważne, żeby to były naprawdę rzeczy niezbędne. Np jeśli mam coś naszkicować: ołówek, gumka, papier itp.

Po drugie:
Przygotuj sobie miejsce do wykonania tej pracy. Dobrze je zorganizuj. Np.jeśli masz pracę biurową, dobrze jeśli masz duże biurko, gdzie wszystko co Ci jest potrzebne będzie w zasięgu ręki. Zadbaj o to, żeby było ci wygodnie, i żebyś mógł się skupić. Koniecznie pochowaj wszystkie niepotrzebne przedmioty, które tylko będą Cię rozpraszać. Innymi słowy: zrób porządek w miejscu pracy.

Po trzecie:
Teraz zgromadź wszystkie potrzebne rzeczy w jednym miejscu, żebyś nie musiał sie już odrywać w trakcie pracy szukając np długopisu. To pomoże Ci utrzymać stan skupienia podczas pracy.

Po czwarte:
Wybierz odpowiednią porę pracy. Oszacuj w przybliżeniu ile dana praca powinna ci zająć czasu. Jeśli przyjmiesz że powinieneś się uporać ze swoim zadaniem w czasie godziny, raczej nie bierz się za to, wiedząc np. że za pół godziny będziesz miał gości. Wybierz porę, kiedy będziesz dysponował odpowiednią ilością czasu.

Po piąte:
Ważne jest odpowiednie nastawienie. Jeśli myślisz o swojej pracy – ojej jakie to trudne, jak ja nie lubię takich spraw – nic dziwnego, że trudno ci się za nią zabrać. W takim przypadku podejdź do tego z innej strony. Pomyśl raczej tak – to nie jest takie skomplikowane, a jeśli podzielę tą pracę na etapy, to właściwie jest zupełnie proste i możliwe do wykonania.

Po szóste:
Wyznacz sobie termin wykonania tej pracy. Np.” Do godziny dziesiątej powinnam to naszkicować”

Po siódme:
Wyznacz sobie nagrodę jaką sobie dasz po wykonaniu pracy: np. Jak skończę – idę na spacer!
Ważne – nagroda jest po wykonaniu pracy – nigdy przed pracą ! Pozwalając sobie na drobne przyjemności przed rozpoczęciem pracy – nabierasz złych nawyków- uczysz się odwlekania.

Po ósme:
Jeszcze przed rozpoczęciem pracy wyeliminuj wszystko co mogłoby Cię od niej odrywać; niech dzieckiem zajmie sie współmałżonek, wyłącz radio, telefon. Zadbaj o skupienie. Jeśli skoncentrujesz się na pracy możesz skończyć przed czasem, który sobie wyznaczyłeś.

I to by było na tyle.
Po wykonaniu pracy koniecznie daj sobie nagrodę,którą sobie wcześniej wyznaczyłeś. Życzę powodzenia.Agata Szlendak
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.