Kategorie
Globalna wioska Google

Google Analytics już po polsku – darmowe statystyki

Logo Google Analytics - wyłącznie dla cełów poglądowych (wszelkie prawa do znaku graficznego należą do firmy Google)Jestem przekonany, że to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy znają już narzędzie Google Analytics, oraz dla tych, których powstrzymywała bariera językowa.

Jeśli jeszcze ktoś nie zetknął się z Google Analytics a jest zainteresowany darmowym pozyskiwaniem szczegółowych informacji o odwiedzinach na swoich stronach internetowych, zdecydowanie powinien spróbować tego narzędzia. Jest to po prostu kombajn do statystyk, na prawdę sporo potrafi.

Już na pierwszej stronie widać, że tłumaczono teksty od dłuższego czasu bo taki mamy komunikat – spóźniony o jakieś pięć dni. 🙂

Witamy w nowej wersji Google Analytics!
Pamiętaj, że poprzedni interfejs Google Analytics z dniem 18 lipca stanie się niedostępny.

Wykorzystuj ciekawe funkcjePisałem już w połowie maja o nowej wersji Google Analytics, ale nie było wtedy konkretnie wiadomo, że nastąpi całkowite tłumaczenie serwisu na nasz piękny polski język.

Ustawienia raportów wysyłanych mailem przez usługę Google AnalyticsJuż wtedy usługa umożliwiała generowanie automatycznych raportów, które mogą być wysyłane na dowolną ilość adresów email. Ja uważam, że jest to jedna z najciekawszych funkcjonalności tego serwisu i w zasadzie ogranicza konieczność logowania się do statystyk tylko w przypadku poszerzania ich zakresu bądź uszczegółowienia jakiegoś pojedynczego zagadnienia, czy szeregu zdarzeń.


Eastern Europe w systemie darmowych statystyk Google Analytics
Co ciekawe od maja dopracowano geolokalizację i mimo że, nadal Eastern Europe (czyli Europa Wschodnia) do której zaliczana jest Polska obejmuje w Googlu także całą Azję, to po kliknięciu na wybrany kraj pokazują się nam statystyki szczegółowe dla poszczególnych regionów i ośrodków.

Polska w darmowych statystykach Google AnalyticsWygląda to w taki sposób jak na załączonym obrazku, gdzie wielkość okręgu wskazuje od razu proporcje ilości odwiedzin z danego obszaru. Na moich przykładach sporo osób połączyło się ze stroną z Poznania oraz Warszawy. Oczywiście trzeba brać tutaj sporą poprawkę, iż lokalizacja ta następuje poprzez określanie położenia adresu IP, co nie zawsze odpowiada fizycznemu usytuowaniu komputera (tylko jego serwera – do rymu).

Łatwo porównywać wyniki różnych okresów

Sposób w jaki można dokonać analizy porównawczej dwóch różnych okresów jest w ręcz dziecinnie prosty. Wielkość są prezentowane na bardzo czytelnym wykresie. Po najechaniu na określoną datę otrzymujemy szczegółowe informacje dla tego terminu. Poniżej dokładna analiza średniego odchylenia (wartościowo i względnie, czyli procentowo). Dla mnie super sprawa ❗ Polecam.

Panel nawigacyjny systemu darmowych statystyk Google Analytics

Konwersja. Po co i komu?

Narzędzi śledzenia konwersji próżno szukać w innych darmowych systemach statystyk. Tutaj jakiejś konkretnej stronie we własnym serwisie można przypisać jakąś wartość, którą potem za każdym obejrzeniem tejże strony system zliczy nam jako realizację celu. Obliczy także za nas jaki procent wejść i skąd pochodziły aby skierować właśnie na stronę oznaczoną jako cel.

Funkcja ta oczywiście jest wykorzystywana przez witryny biznesowe aby określić precyzyjnie wartość zabiegów związanych z oferowaniem i na przykład inicjowaniem kontaktu z zainteresowanymi ofertą.

Moje Raporty

Mam ustawione przesyłanie mailem raz na tydzień raportów dotyczących:

  • ilości wizyt i odsłon
  • czasu przebywania na stronie
  • lokalizacji geograficznej, skąd pochodziły wejścia
  • źródła wejść na stronę (wyszukiwarki, bezpośrednio, z innych stron)
  • słowa wpisane w wyszukiwarkach, po których odwiedzono moje strony
  • najpopularniejsze odwiedzane strony

Wszystko w porównaniu z tygodniem wcześniejszym. Od razu podane różnice. Wygodnie, sprawnie, prosto

Zupełnie za darmo, czyli brak opłat, inaczej total free

Google nie pobiera żadnych opłat za wykorzystywanie systemu statystyk.
Nie ma też mowy o wstawianiu linków do stron Google czy też choćby małych banerów i ikonek.

Sprawa techniczna – proste dodanie kodu JavaScript

Statystyki Google Analytics są dostępne dla wszystkich którzy mogą w kodzie strony pomiędzy znacznikami <body> i </body> zawrzeć coś w tym rodzaju:
<script src="http://www.google-analytics.com/urchin.js" type="text/javascript">
</script>
<script type="text/javascript">
_uacct = "UA-111111-1";
urchinTracker();
</script>

5 odpowiedzi na “Google Analytics już po polsku – darmowe statystyki”

Dzięki za ten wpis. Bawiłem się narzędziem Google Analytics na samym początku (zaraz po jego powstaniu) i wtedy jakoś średnio mi się spodobało… Teraz wygląda juź znacznie lepiej 🙂

Cieszę się, źe wpis się przydał. Dla mnie bardzo waźna jest szczegółowość tych statystyk i moźliwość regularnego otrzymywania raportu. 🙂
No i brak opłat, banerów, pop-up’ów itd 😀

Niedawno zaczołem przygode z WordPresem :)Czy moźesz napisać, gdzie znależć znaczniki i w które naleźy wpisać kod

Pobrany kod ze strony analytics wstawiasz w treści strony czyli pomiędzy znacznikami <body> [cała zawartość strony] </body>.
W wordpressie trzeba to zrobić edytując kod templatki np. w pliku footer.phpd (stopka) przed znacznikiem </body>. 🙂

Wielkie dzięki 🙂 w sumie to takie proste, fajny blog. Nie wiem czy to miejsce na takie pytania, ale zapytam się. Czy masz wtyczki do Newsletter i Często czytane ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.