Kategorie
e-Marketing Programy Partnerskie

krytycy.pl – zarabianie na pisaniu bloga

Krytycy.pl Tekst komercyjny

Wszystkie dotychczas opisywane przez mnie możliwości zarabiania w internecie dotyczyły, w większości programów partnerskich w których polecało się produkt jakiegoś serwisu lub programów typu PPC gdzie otrzymujesz wynagrodzenie za samo kliknięcie w reklamę.

Tym razem coś zupełnie innego. Jest nawet specjalistyczna (oczywiście angielska) nazwa: blogvertising. Jest to zlepek słów blog i advertising. Wyrażenie to w luźny sposób można przetłumaczyć jako blogopromocja.

Autorzy serwisu, który zostanie dziś scharakteryzowany poszli jeszcze dalej i w logo dorzucili sobie sieć czyli angielski network i razem wyszło blogvertisingnetwork.
(taki sobie językowy potworek – ale faktycznie w pełni oddaje istotę całości przedsięwzięcia)

Logo serwisu krytycy.pl - jeszcze w fazie BETA

krytycy.pl

Na czym polega tutaj zarabianie?

Serwis jest skierowany do blogerów oraz osób i podmiotów pragnących wypromować cokolwiek w internecie (może bardziej precyzyjnie w blogosferze).

W zasadzie działa to tak (wybaczcie łopatologię):

  1. Reklamodawca (zwany w serwisie Klientem) wymyśla sobie kampanię i posiada jakiś produkt lub przedsięwzięcie które zamierza promować na blogach zarejestrowanych w serwisie. Trochę pracy musi włożyć w określenie jakiego rodzaju mają to być blogi, ile jest czasu na napisanie wpisów i ile zapłaci za pojedynczy tekst
  2. Bloger zapisuje się do systemu i zgłoszony przez niego blog (może być ich więcej) przechodzi najpierw wstępną kwalifikację. Jeśli ten etap się uda i dany blog należy do kategorii, które wyznaczył reklamodawca można zgłosić się do napisania tekstu.
  3. Reklamodawca akceptuje zgłoszenie i już tylko oczekuje na pojawienie się wpisu na blogu
  4. Po napisaniu wpisu bloger zgłasza ten fakt w systemie i jeśli sam wpis zostanie zaakceptowany to po trzydziestu dniach od publikacji wpisu oficjalnie należy się wynagrodzenie dla blogera.

Byłem niewątpliwie drugim blogerem który zgłosił się do napisania wpisu (miałem ID tekstu nr 2) właśnie o serwisie krytycy.pl. Niestety przekroczyłem dozwolony czas na zgłoszenie wpisu i tym sposobem pozbyłem sie możliwości zarobienia na tym wpisie.
Ale przy okazji przetestowałem dokładnie czy system działa precyzyjnie i co się dzieje kiedy ktoś narusza ustalone zasady. Otóż mimo jednego zwolnionego tekstu w tej kampanii nie mogę już wziąć w niej udziału.

Regulamin i zasady

Serwis jest na razie w fazie beta, ale najważniejsze sprawy są bardzo jasno sprecyzowane i dopracowane. Regulamin jest jasny i określa większość sytuacji jakie mogą zaistnieć pomiędzy Blogerem i serwisem oraz Klientem i serwisem (Klient i bloger nie mają ze sobą bezpośrednich relacji).

Jest też lista 10 zasad etycznych blogvertisingu – także jasno i precyzyjnie sformułowanych. Gwarantują one podstawowe wolności wypowiedzi i posiadania własnego poglądu, a także jawności autora kampanii, w której bloger ma napisać tekst.
Mimo dobrych chęci, serwis nie wymaga w postaci formalnej (zapis w regulaminie) stosowania się do opublikowanych zasad etyki. Uprzedza jedynie, iż łamanie tychże zasad wpływa destruktywnie na system i wszystkie zainteresowane strony.

Mi się bardzo podoba!

Strona główna serwisu krytycy.pl - z 04.10.2007Muszę przyznać, że całe przedsięwzięcie bardzo mi się podoba. Zarówno z punktu widzenia założeń jak i technicznego wykonania. Wszystkie potrzebne informacje są łatwo dostępne i zawartość panelu administracyjnego dla blogera (nie wiem jak wygląda panel z punktu widzenia klienta) jest przemyślana i wystarczająca.

Powodzenie systemu w największej mierze będzie zależało oczywiście od jakości publikowanych na blogach tekstów w kampaniach oraz skuteczności tej metody promocji.
Jeśli się ona sprawdzi w naszej polskie rzeczywistości, to serwis przyciągnie wielu klientów gotowych zapłacić odpowiednie kwoty za tekst na opiniotwórczym blogu.


Dlaczego nazwa: krytycy?

Krytyka to:

  • ‘sztuka osądzania, rozstrzygania’ (źródło: PWN)
  • analiza i ocena dobrych i złych stron z punktu widzenia określonych wartości (np. praktycznych, etycznych, poznawczych, naukowych, estetycznych, poprawnych) jako niezbędny element myślenia.(źródło: Wikipedia)

Moim zdaniem w takim rozumieniu każdy bloger jest traktowany jako krytyk i dzięki brakowi nacisku na zajmowanie w sprawie określonego stanowiska (opinia w danej kampanii nie musi być pozytywna) spełnione są przesłanki powyższych definicji.

6 odpowiedzi na “krytycy.pl – zarabianie na pisaniu bloga”

A mam takie głupie pytanie ile konkretnie krytyc zapłacą za piosenkę o najlepszym proszku do prania na świecie, bo juź zacząłem pisać i nie wiem czy im sprzedam ?

[…] Wcześniej serwis krytycy.pl uruchamiając platformę organizującą współpracę między blogerami i reklamodawcami spisał kilka bardzo słusznych zasad które w duźej mierze mogą mieć zastosowanie do współpracy marketerów i autorów blogów. Fragment etyki blogosfery znalazł się w moim wcześniejszym wpisie krytycy.pl – zarabianie na pisaniu bloga. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.